دوره 10، شماره 2 - ( مجله کنترل، جلد 10، شماره 2، تابستان 1395 )                   جلد 10 شماره 2,1395 صفحات 54-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه صنعتی مالک اشتر
چکیده:   (8561 مشاهده)

نظارت و مراقبت محیطی از موارد مهم برای جلوگیری از غافل‌گیری و کنترل شرایط است. این آگاهی برای مقابله و جلوگیری از تهاجمات دشمن و افزایش بازدارندگی لازم است. جهت‌یابی (DoA) و مکان‌یابی اهداف در یک محیط، از جمله پایه‌های اصلی مراقبت و نظارت محیطی محسوب می‌شوند. جهت‌یابی آکوستیکی به معنای محاسبه جهت ورود موج آکوستیکی منتشر شده از منبع در گیرنده است. در جهت‌یابی گیرنده با توجه به یکی از روشهای ارائه شده از قبیل MVB، MUSIC و TDoA جهت ورود جبهه موج به خود را مشخص می‌کند. در این مقاله روشی بر مبنای تأخیر زمان ورود پیشنهاد شده است. در روش پیشنهادی با ساده‌سازی روابط مثلثاتی محاسبه مکان، روابط جدیدی برای محاسبه جهت ورود سیگنال آکوستیکی برای محیط نیم‌کره ارائه شده‌ است. جهت‌یابی برای محیط نیم‌کره به این علت طرح شده است که اغلب با نصب سامانه جهت‌یابی بر روی یک بستر نیاز است تا نیمی از محیط مکان‌یابی یا جهت‌یابی شوند و همچنین تنها با افزودن یک سنسور سامانه توانایی کار در محیط کره را بدست می‌آورد. در این ساده‌سازی، پیچیدگی محاسباتی و تعداد سنسور مورد نیاز برای جهت‌یابی یک نیم‌کره کاهش یافته است که از نظر تعداد برابر حالت دو بعدی است. در روش پیشنهادی، پاسخ‌هایی با خطای قابل‌ قبول در محدوده دور برد برای زاویه‌های سمت و فراز در شبیه‌سازی‌ها بدست آمده است.

متن کامل [PDF 1828 kb]   (4896 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/12/18 | پذیرش: 1395/8/5 | انتشار: 1395/8/8

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.