دوره 6، شماره 2 - ( مجله کنترل، جلد 6، شماره 2، تابستان 1391 )                   جلد 6 شماره 2,1391 صفحات 76-65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه فردوسی
چکیده:   (11614 مشاهده)
معمولاً هنگام استفاده از تئوری بازی ها برای حل مسائل تصمیم گیری دنیای واقعی، مقادیر سود بازیها با تقریب و عدم قطعیت همراه هستند. اما بررسی مراجع نشان می دهد که تا کنون کار چندانی در زمینه آنالیز مقاومت پاسخ بازیهای با سود تقریبی و مشاهده رفتار این پاسخها در حضور عدم قطعیت انجام نشده است. در این مقاله دو معیار ساده برای ارزیابی مقاومت نقاط نش ارائه خواهیم داد. با استفاده از این معیارها، می توان رفتار نقاط نش یک بازی در حضور عدم قطعیت را با هم مقایسه کرده و پاسخهایی را که مقاوم تر هستند، انتخاب کرد. هم چنین در این مقاله دو روش جدید برای ارزیابی مقاومت نقاط تعادل هم بسته پیشنهاد می دهیم. روش اول، یک معیار کمّی برای محاسبه میزان مقاومت نقاط هم بسته بوده و روش دوم، معیاری برای مقایسه این پاسخها و رتبه بندی آنها به شمار می رود. به علاوه در این مقاله روشی برای بهبود مقاومت نقاط نش ارائه خواهد شد. روش پیشنهادی، در یک همسایگی حول نقاط نش به دنبال پاسخهای تقریبی با مقاومت بیشترمی گردد. هم چنین پیشنهاد می دهیم که اگر تصمیم گیرنده از میزان مقاومت پاسخهای نش یک بازی راضی نباشد، ممکن است بتواند در مجموعه نقاط هم بسته، پاسخهای مقاوم تر پیدا کند. به کمک چند مثال عددی، کارایی و اعتبار روشهای پیشنهادی ارزیابی خواهد شد.
متن کامل [PDF 828 kb]   (3172 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/3/24 | پذیرش: 1393/3/24 | انتشار: 1393/3/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.