دوره 15، شماره 1 - ( مجله کنترل، جلد 15، شماره 1، بهار 1400 )                   جلد 15 شماره 1,1400 صفحات 149-161 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abbasi S M M, Jalali A. Fuzzy Tracking Control of Fuzzy Linear Dynamical Systems for a fixed reference input under granular derivative. JoC. 2021; 15 (1) :149-161
URL: http://joc.kntu.ac.ir/article-1-657-fa.html
عباسی سید محمد مهدی، جلالی علی اکبر. کنترل ردیاب فازی سیستم های دینامیکی خطی فازی برای ورودی مرجع ثابت تحت مشتق ریزدانه‌ای. مجله کنترل. 1400; 15 (1) :149-161

URL: http://joc.kntu.ac.ir/article-1-657-fa.html


1- گروه کنترل،دانشکده مهندسی برق، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران
چکیده:   (298 مشاهده)
در این مقاله به بررسی کنترل ردیاب فازی برای کلاسی از سیستم‌های دینامیکی خطی فازی پرداخته شده است. عدم قطعیت در این سیستم‌های دینامیکی خطی، به‌صورت اعداد فازی در نظر گرفته‌شده است. این نوع سیستم‌های دینامیکی خطی با عدم قطعیت تحت عنوان سیستم‌های دینامیکی خطی فازی نامیده می‌شوند که در قالب معادلات دیفرانسیل فازی بیان می­شوند. برای حل معادلات دیفرانسیل فازی از رویکرد ریاضیات بازه‌ای اندازه فاصله نسبی و مفهوم مشتق ریزدانه‌ای استفاده‌شده است. هدف از طراحی کنترل ردیاب فازی پیدا کردن قانون کنترلی فازی می‌باشد که خروجی سیستم بتواند ورودی مرجع مورد نظر را ردیابی کند. برای این منظور قانون کنترل فازی در قالب یک قضیه ارائه‌شده است. قانون کنترل ارائه‌شده در قالب فیدبک حالت فازی با بهره‌های فازی و همچنین یک پیش جبران ساز فازی می‌باشد. ازآنجایی‌که اندازه‌گیری حالت‌های سیستم همواره امکان‌پذیر نمی‌باشد لازم است یک رویتگر فازی برای تخمین حالت‌های سیستم طراحی‌شود. در انتها مسئله کنترل ردیاب خروجی برای سیستم دو تانک سری و کنترل فرود هواپیما به‌منظور نشان دادن اثربخشی روش پیشنهادی آورده شده است.
متن کامل [PDF 1290 kb]   (105 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/1/13 | پذیرش: 1398/9/18

فهرست منابع
1. [1] M. Mazandarani and M. Najariyan, "Differentiability of type-2 fuzzy number-valued functions," Communications in Nonlinear Science and Numerical Simulation, vol. 19, no. 3, pp. 710-725, 2014. [DOI:10.1016/j.cnsns.2013.07.002]
2. [2] N. Hoa, "Fuzzy fractional functional differential equations under Caputo gH-differentiability," Commun Nonlinear Sci Numer Simulat, vol. 22, pp. 1134-1157, 2015. [DOI:10.1016/j.cnsns.2014.08.006]
3. [3] H. V. Long, N. T. K. Son, and N. V. Hoa, "Fuzzy fractional partial dierential equations in partially ordered metric spaces," Iranian Journal of Fuzzy Systems, vol. 14, pp. 107-126, 2017.
4. [4] V. Lupulescu, L. Dong, and N. V. Hoa, "Existence and uniqueness of solutions for random fuzzy fractional integral and dierential equations," Journal of Intelligent and Fuzzy Systems, vol. 29, pp. 27-42, 2015. [DOI:10.3233/IFS-141368]
5. [5] H. V. Long, N. T. KimSon, and H. T. ThanhTam, "The solvability of fuzzy fractional partial dierential equations under Caputo gH-dierentiability," Fuzzy Sets and Systems, vol. 309, pp. 35-63, 2017. [DOI:10.1016/j.fss.2016.06.018]
6. [6] M. Najariyan and M. Farahi, "A new approach for solving a class of fuzzy optimal control systems under generalized Hukuhara differentiability.," J Franklin Inst, pp. 1836-1849, 2015. [DOI:10.1016/j.jfranklin.2015.01.006]
7. [7] M. Mazandarani and Y. Zhao, "Fuzzy Bang-Bang control problem under granular differentiability," Journal of the Franklin Institute, vol. 355, no. 12, pp. 4931-4951, 2018. [DOI:10.1016/j.jfranklin.2018.05.022]
8. [8] M. Mazandarani and M. Najariyan, "Type-2 Fuzzy Fractional Derivatives," Communications in nonlinear science and numerical simulation, vol. 19, pp. 1-48, 2014. [DOI:10.1016/j.cnsns.2013.11.003]
9. [9] F. Ghaemi, R. Yunus, A. Ahmadian, and S. Salahshour, "Application of fuzzy fractional kinetic equations to modelling of the acid hydrolysis reaction," Abstract and Applied Analysis, 2013. [DOI:10.1155/2013/610314]
10. [10] M. Najariyan and M. Farahi, "optimal control of fuzzy linear controlled system with fuzzy initial conditions," Iranian journal of fuzzy systems vol. 10, pp. 21-35, 2013.
11. [11] M. Najariyan and M. Farahi, "A new approach for the optimal fuzzy linear time invariant controlled system with fuzzy coefficients," Journal of Computational and Applied Mathematics, vol. 259, Part B, pp. 682-694, 2014. [DOI:10.1016/j.cam.2013.04.029]
12. [12] A. Piegat and M. Landowski, "Horizontal Membership Function and Examples of its Applications," Int. J. Fuzzy Syst, vol. 17, pp. 22-30, 2015. [DOI:10.1007/s40815-015-0013-8]
13. [13] A. Piegat and M. PluciNski, "Fuzzy Number Addition with the Application of Horizontal Membership Functions," Hindawi Publishing Corporation Scientific World Journal, vol. 1, pp. 1-16, 2015. [DOI:10.1155/2015/367214]
14. [14] A. Piegat and M. Landowski, "Fuzzy Arithmetic Type 1 with Horizontal Membership Functions, Uncertainty Modeling part of Studies in Computational Intelligence," Springer, Cham, vol. 683, pp. 233-250, 2017. [DOI:10.1007/978-3-319-51052-1_14]
15. [15] M. Landowski, "Comparison of RDM Complex Interval Arithmetic and Rectangular Complex Arithmetic," Intelligent Systems and Computing, vol. 534 pp. 49-57, 2016. [DOI:10.1007/978-3-319-48429-7_5]
16. [16] A. Piegat and M. Landowski, "Two interpretations of multidimensional RDM interval arithmetic-multiplication and division," Int. J. Fuzzy Syst., vol. 15, pp. 488-496, 2013.
17. [17] M. Mazandarani, N. Pariz, and A. V. Kamyad, "Granular Differentiability of Fuzzy-Number-Valued Functions," Journal Of IEEE Transactions On Fuzzy Systems, vol. 99, pp. 1-14, 2018. [DOI:10.1016/j.isatra.2018.02.001]
18. [18] B. Farhadinia, "Necessary optimality conditions for fuzzy variational problems," Information Sciences, vol. 181, pp. 1348-1357, 2011. [DOI:10.1016/j.ins.2010.11.027]
19. [19] H. Zarei, A. V. Kamyad, and A. A. Heydari, "FuzzyModeling and Control of HIV Infection," Computational and Mathematical Methods in Medicine, vol. 2012, pp. 1-17, 2012. [DOI:10.1155/2012/893474]
20. [20] B. Farhadinia, "Pontryagin's Minimum Principle for Fuzzy Optimal Control Problems," Iranian Journal of Fuzzy Systems, vol. 11, pp. 27-43, 2014.
21. [21] M. H. F. M. Najariyan, "A new approach for solving a class of fuzzy optimal control systems under generalized Hukuhara differentiability," Journal of the Franklin Institute,, vol. 352, pp. 1836-1849, 2015. [DOI:10.1016/j.jfranklin.2015.01.006]
22. [22] W. Witayakiattilerd, "Nonlinear Fuzzy Differential Equation with Time Delay and Optimal Control Problem," Hindawi Publishing Corporation, vol. 1, pp. 1-14, 2015. [DOI:10.1155/2015/659072]
23. [23] M. Mazandarani and N. Pariz, "Sub-optimal control of fuzzy linear dynamical systems under granular differentiability concept," ISA Transactions, vol. 76, pp. 1-17, 2018. [DOI:10.1016/j.isatra.2018.02.001]
24. [24] Z. H. J., Fuzzy set theory and its applications. Springer Business Economics, 2001.
25. [25] S. abbasi and A. jalali, "A Novel Approach for Solving Fully Fuzzy Linear Systems and their Duality," Journal of Intelligent & Fuzzy Systems, vol. 37, pp. 2609-2619, 2019. [DOI:10.3233/JIFS-182837]

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله کنترل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Control

Designed & Developed by : Yektaweb