دوره 9، شماره 3 - ( مجله کنترل، جلد 9، شماره 3، پاییز 1394 )                   جلد 9 شماره 3,1394 صفحات 18-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه خواجه نصیر طوسی
چکیده:   (8233 مشاهده)

این پژوهش، به ارائه ساختار کنترلی جدیدی با عنوان کنترل کننده فازی مدل مرجع بر پایه فیدبک حالت با کنترل انتگرال اختصاص یافته است. اگرچه یکی از روشهای کنترلی مناسب استفاده از روش فیدبک حالت می‌باشد اما، این روش دارای دو مشکل اساسی است. نخست اینکه این روش دارای عملکرد نامناسبی در حضور اغتشاشات می‌باشد که برای چیره شدن بر این مشکل، استفاده از کنترل انتگرال به همراه فیدبک حالت می‌تواند روش موثری واقع گردد. کنترل‌کننده کلاسیک فیدبک حالت با کنترل انتگرال، روشی موثر جهت کنترل سیستم‌های خطی و یا سیستم‌های با پیچیدگی کمتر می‌باشد که این مورد نیز به عنوان مشکل دیگر روش فیدبک حالت مطرح می‌شود. از آنجایی که بسیاری از سیستم‌های تحت کنترل، غیرخطی و در معرض عدم قطعیت می‌باشند، بنابراین استفاده از روش‌های کنترلی که بتواند برای کنترل این‌گونه از سیستم‌ها مثمر ثمر باشد، ضروری است. به همین دلیل در این مقاله، کنترل‌کننده جدید فازی مدل مرجع بر پایه فیدبک حالت با کنترل انتگرال پیشنهاد می‌شود. در روش کنترلی پیشنهادی، در ابتدا سیستم غیرخطی تحت کنترل با استفاده از سیستم فازی تاکاگی- سوگنو مدل می‌شود و سپس روش کنترلی پیشنهادی بحث می-گردد. کنترل کننده ارائه شده، به کلاس گسترده‌ای از سیستم‌های غیرخطی در معرض اغتشاش قابل اعمال می‌باشد. نتایج شبیه‌سازی که برای کنترل سیستم‌های غیرخطی پاندول معکوس، تعلیق مغناطیسی و مدار چوآ به کار گرفته شده‌اند، دقت بالا و عملکرد مناسب کنترل‌کننده ارائه شده را تصدیق می‌کند.

متن کامل [PDF 1471 kb]   (4142 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/3/28 | پذیرش: 1394/7/26 | انتشار: 1394/10/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.