دوره 6، شماره 4 - ( مجله کنترل، جلد 6، شماره 4، زمستان 1391 )                   جلد 6 شماره 4,1391 صفحات 21-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و صنعت ایران
2- مؤسسه آموزش عالی خراسان
چکیده:   (10133 مشاهده)
اندازه گیری و کنترل TDS(Total Dissolved Solids) آب، در صنعت، کشاورزی، دامپروری و بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است. سیستم طراحی و ساخته شده در این مقاله، با نصب بر روی دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و خانگی ، TDS آب را اندازه‌گیری، نمایش و کنترل می‌نماید. تکنولوژی ساخت سیستم اندازه‌گیری TDS به‌گونه‌ای است که اثر مخرب دما بر اندازه‌گیری را جبران می‌کند. همچنین با شرح آزمایش‌های متعدد انجام شده در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، نحوه کالیبراسیون سیستم اندازه‌گیری توضیح داده می‌شود. به‌منظور کنترل TDS، مدل ریاضی دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس خانگی را با انجام آزمایش‌های عملی به‌دست می‌آوریم. سپس کنترل‌کننده سیستم را با روش پاسخ نوسانی زیگلر- نیکولز طراحی کرده و مناسب‌ترین آن را پیاده‌سازی می‌کنیم. اجرای عملیات کنترل TDS نیز از طریق کنترل زمان واقعی و پیوسته شیر مخلوط انجام می‌شود. این شیر با فیلتر ممبران یا RO(Reverse Osmosis)به‌صورت موازی بسته می‌شود و با افزودن یا کاستن آب ورودی این فیلتر به آب خروجی آن، اسباب کنترل TDS را فراهم می‌سازد. سیستم به‌دست آمده از این پژوهش، ضمن اخذ تاییدیه‌های علمی از مراجع ذیصلاح، به تولید نیمه صنعتی رسیده است و دارای کاربردهای فراوانی در صنعت می‌باشد.
متن کامل [PDF 7583 kb]   (8890 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/3/21 | پذیرش: 1393/3/21 | انتشار: 1393/3/21

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.