دوره 13، شماره 1 - ( مجله کنترل، جلد 13، شماره 1، بهار 1398 )                   جلد 13 شماره 1,1398 صفحات 21-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghalehnoie M, Akbarzadeh-T. M, Pariz N. Local stabilization for a class of nonlinear impulsive switched system with non-vanishing uncertainties under a norm-bounded control input. JoC. 2019; 13 (1) :21-33
URL: http://joc.kntu.ac.ir/article-1-465-fa.html
قلعه نوئی محسن، اکبرزاده توتونچی محمدرضا، پریز ناصر. پایدارسازی محلی برای کلاسی از سیستم های سوئیچ ضربه ای غیرخطی با نایقینی های صفر نشونده تحت ورودی کنترل با نُرم محدود. مجله کنترل. 1398; 13 (1) :21-33

URL: http://joc.kntu.ac.ir/article-1-465-fa.html


1- گروه کنترل، دانشکده مهندسی برق و رباتیک، دانشگاه صنعتی شاهرود
2- دانشگاه فردوسی مشهد
چکیده:   (528 مشاهده)
اگرچه پایداری و پایدارسازی سیستم­ های سوئیچ ضربه ­ای در سالیان اخیر مورد توجه قرار گرفته است ولی همچنان مسائلی مانند اشباع محرک ­ها بطور کامل بررسی نشده است. این مقاله، پایدارسازی نمایی کلاسی از سیستم­­های سوئیچ ضربه ­ای غیرخطی را بررسی می­ کند که منابع مختلفی از نایقینی­ های صفرنشونده را در بردارد و در آن سیگنال کنترل دارای نُرم محدود است. به دلیل محدود بودن سیگنال کنترل، پایداری محلی مورد توجه این مقاله می­ باشد. به منظور استخراج شرایط پایداری محلی، در ابتدا برای یک مدل جامع­ تر از سیستم­ های سوئیچ ضربه­ ای، بر اساس تکنیک توابع لیاپانوف چندگانه و حداقل زمان مابین دو سوئیچ متوالی، شرایط کافی تحت هر قاعده سوئیچ دلخواه ارائه می ­گردد. شرایط بیان شده خود نیز به صورت محلی بوده که نسبت به تکنیک ­های سراسری موجود، شانس دستیابی به هدف را بیشتر می­ نماید. همچنین برخلاف تکنیک ­های رایج در توابع لیاپانوف چندگانه، این مقاله همگرایی به یک کران غایی به اندازه کافی کوچک را در نظر دارد چرا که نایقینی ­های مورد نظر صفرنشونده می­ باشند. در ادامه، نتایج حاصل از مدل جامع به سیستم مورد نظر اعمال شده و شرایط کافی پایداری به شکل نامساوی­ های ماتریسی خطی و دوخطی بیان می ­گردد. پس از این، به منظور رسیدن به پارامترهای سیگنال کنترل پایدار­کننده به همراه بزرگترین ناحیه همگرایی و کوچکترین کران غایی، یک مسأله بهینه ­سازی معرفی شده است. در نهایت، با بیان چند مثال، کارایی روش ارائه شده نشان داده شده است.
متن کامل [PDF 907 kb]   (444 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱

فهرست منابع
1. [1] R. Shi, X. Jiang, L. Chen, The effect of impulsive vaccination on an SIR epidemic model, Appl. Math. Comput. 212 (2009) 305-311. [DOI:10.1016/j.amc.2009.02.017]
2. [2] X.-M. Sun, W. Wang, Integral input-to-state stability for hybrid delayed systems with unstable continuous dynamics, Automatica. 48 (2012) 2359-2364. [DOI:10.1016/j.automatica.2012.06.056]
3. [3] G. Pang, Z. Liang, W. Xu, L. Li, G. Fu, A Pest Management Model with Stage Structure and Impulsive State Feedback Control, Discret. Dyn. Nat. Soc. 2015 (2015) 1-12. [DOI:10.1155/2015/617379]
4. [4] J. Jiao, S. Cai, L. Chen, Dynamics of a plankton-nutrient chemostat model with hibernation and it described by impulsive switched systems, J. Appl. Math. Comput. 53 (2017) 583-598. [DOI:10.1007/s12190-015-0983-6]
5. [5] A.D. Ames, K. Galloway, K. Sreenath, J.W. Grizzle, Rapidly Exponentially Stabilizing Control Lyapunov Functions and Hybrid Zero Dynamics, IEEE Trans. Automat. Contr. 59 (2014) 876-891. [DOI:10.1109/TAC.2014.2299335]
6. [6] M. Posa, M. Tobenkin, R. Tedrake, Stability Analysis and Control of Rigid-Body Systems with Impacts and Friction, IEEE Trans. Automat. Contr. (2015) 1423-1437. [DOI:10.1109/TAC.2015.2459151]
7. [7] Z.-G. Wu, P. Shi, H. Su, J. Chu, Sampled-Data Fuzzy Control of Chaotic Systems Based on a T-S Fuzzy Model, IEEE Trans. Fuzzy Syst. 22 (2014) 153-163. [DOI:10.1109/TFUZZ.2013.2249520]
8. [8] X. Wan, J. Sun, Adaptive-impulsive synchronization of chaotic systems, Math. Comput. Simul. 81 (2011) 1609-1617. [DOI:10.1016/j.matcom.2010.11.012]
9. [9] T. Fang, J. Sun, Stability of complex-valued impulsive and switching system and application to the Lü system, Nonlinear Anal. Hybrid Syst. 14 (2014) 38-46. [DOI:10.1016/j.nahs.2014.04.004]
10. [10] ملا احمدیان کاسب حامد، کریم پور علی، پریز ناصر، سیستم های تکه ای خطی تبار مستقیم: کلاس جدیدی از سیستم های هایبرید با دینامیک‌های خطی تبار و مرزهای کلیدزنی قابل تنظیم. مجله کنترل. ۱۳۹۱; ۶ (۱) :۲۱-۲۹.
11. [11] Zhi-Hong Guan, D.J. Hill, Xuemin Shen, On hybrid impulsive and switching systems and application to nonlinear control, IEEE Trans. Automat. Contr. 50 (2005) 1058-1062. [DOI:10.1109/TAC.2005.851462]
12. [12] W.M. Haddad, V. Chellaboina, S.G. Nersesov, Impulsive and Hybrid Dynamical Systems: Stability, Dissipativity, and Control, Princeton University Press, 2006. [DOI:10.1515/9781400865246]
13. [13] H. Lin, P.J. Antsaklis, Stability and Stabilizability of Switched Linear Systems: A Survey of Recent Results, IEEE Trans. Automat. Contr. 54 (2009) 308-322. [DOI:10.1109/TAC.2008.2012009]
14. [14] F. Xu, L. Dong, D. Wang, X. Li, R. Rakkiyappan, Globally exponential stability of nonlinear impulsive switched systems, Math. Notes. 97 (2015) 803-810. [DOI:10.1134/S0001434615050156]
15. [15] H. Xu, K.L. Teo, Exponential Stability With $L_{2}$-Gain Condition of Nonlinear Impulsive Switched Systems, IEEE Trans. Automat. Contr. 55 (2010) 2429-2433. [DOI:10.1109/TAC.2010.2060173]
16. [16] Y. Chen, S. Fei, K. Zhang, Stabilization of impulsive switched linear systems with saturated control input, Nonlinear Dyn. 69 (2012) 793-804. [DOI:10.1007/s11071-011-0305-y]
17. [17] اقرزاده کوهبنانی محمد علی، قیصری جعفر، عسکری جواد، مجیری محسن. پایدارسازی مقاوم سیستم‌های سوئیچینگ خطی با استفاده از فیدبک حالت مبتنی بر رویتگر و سیگنال سوئیچ با حداقل زمان اقامت مشخص. مجله کنترل. ۱۳۹۳; ۸ (۴) :۵۵-۶۴.
18. [18] Y. Tian, Y. Cai, Y. Sun, H. Gao, Finite-time stability for impulsive switched delay systems with nonlinear disturbances, J. Franklin Inst. 353 (2016) 3578-3594. [DOI:10.1016/j.jfranklin.2016.06.021]
19. [19] S. Li, Z. Xiang, Stability and L1-gain control for positive impulsive switched systems with mixed time-varying delays, IMA J. Math. Control Inf. (2016) dnw030. [DOI:10.1093/imamci/dnw030]
20. [20] Y. Yang, G. Chen, Finite-time stability of fractional order impulsive switched systems, Int. J. Robust Nonlinear Control. 25 (2014) 2207-2222. [DOI:10.1002/rnc.3202]
21. [21] G. Zong, Q. Wang, Robust resilient control for impulsive switched systems under asynchronous switching, Int. J. Comput. Math. 92 (2015) 1143-1159. [DOI:10.1080/00207160.2014.946413]
22. [22] G. Feng, J. Cao, Stability analysis of impulsive switched singular systems, IET Control Theory Appl. 9 (2015) 863-870. [DOI:10.1049/iet-cta.2013.1142]
23. [23] اعظم بالغی نصراله، شفیعی محمد حسین. تحلیل پایداری سیستم‌های سوئیچ‌شوندۀ خطی گسسته‌زمان با در نظر گرفتن تاخیر زمانی و عدم قطعیت پارامتری. مجله کنترل. ۱۳۹۴; ۹ (۴) :۷۷-۸۵.
24. [24] X. Zhao, P. Shi, Y. Yin, S.K. Nguang, New Results on Stability of Slowly Switched Systems: A Multiple Discontinuous Lyapunov Function Approach, IEEE Trans. Automat. Contr. 62 (2017) 3502-3509. [DOI:10.1109/TAC.2016.2614911]
25. [25] B. Wang, H. Zhang, G. Wang, C. Dang, S. Zhong, Asynchronous control of discrete-time impulsive switched systems with mode-dependent average dwell time, ISA Trans. 53 (2014) 367-372. [DOI:10.1016/j.isatra.2013.11.019]
26. [26] X. Zhao, L. Zhang, P. Shi, M. Liu, Stability and Stabilization of Switched Linear Systems With Mode-Dependent Average Dwell Time, IEEE Trans. Automat. Contr. 57 (2012) 1809-1815. [DOI:10.1109/TAC.2011.2178629]
27. [27] M.S. Branicky, Multiple Lyapunov functions and other analysis tools for switched and hybrid systems, IEEE Trans. Automat. Contr. 43 (1998) 475-482. [DOI:10.1109/9.664150]
28. [28] Hui Ye, A.N. Michel, Ling Hou, Stability theory for hybrid dynamical systems, IEEE Trans. Automat. Contr. 43 (1998) 461-474. [DOI:10.1109/9.664149]
29. [29] W. Xiang, J. Xiao, Stabilization of switched continuous-time systems with all modes unstable via dwell time switching, Automatica. 50 (2014) 940-945. [DOI:10.1016/j.automatica.2013.12.028]
30. [30] X. Xie, H. Xu, R. Zhang, Exponential Stabilization of Impulsive Switched Systems with Time Delays Using Guaranteed Cost Control, Abstr. Appl. Anal. 2014 (2014) 1-8. [DOI:10.1155/2014/126836]
31. [31] L. Gao, D. Wang, Input-to-state stability and integral input-to-state stability for impulsive switched systems with time-delay under asynchronous switching, Nonlinear Anal. Hybrid Syst. 20 (2016) 55-71. [DOI:10.1016/j.nahs.2015.12.002]
32. [32] P. Li, J. Lam, K.C. Cheung, Stability, stabilization and L2-gain analysis of periodic piecewise linear systems, Automatica. 61 (2015) 218-226. [DOI:10.1016/j.automatica.2015.08.024]
33. [33] L. Lu, Z. Lin, Design of Switched Linear Systems in the Presence of Actuator Saturation, IEEE Trans. Automat. Contr. 53 (2008) 1536-1542. [DOI:10.1109/TAC.2008.921021]
34. [34] A. Benzaouia, O. Akhrif, L. Saydy, Stabilisation and control synthesis of switching systems subject to actuator saturation, Int. J. Syst. Sci. 41 (2010) 397-409. [DOI:10.1080/00207720903045791]
35. [35] W. Ni, D. Cheng, Control of switched linear systems with input saturation, Int. J. Syst. Sci. 41 (2010) 1057-1065. [DOI:10.1080/00207720903201865]
36. [36] A. Poznyak, A. Polyakov, V. Azhmyakov, Attractive Ellipsoids in Robust Control, Springer International Publishing, Cham, 2014. [DOI:10.1007/978-3-319-09210-2]
37. [37] H. Yang, B. Jiang, J. Zhao, On Finite-Time Stability of Cyclic Switched Nonlinear Systems, IEEE Trans. Automat. Contr. 60 (2015) 2201-2206. [DOI:10.1109/TAC.2014.2366856]
38. [38] M. Kocvara, M. Stingl, PENNON: Software for Linear and Nonlinear Matrix Inequalities, in: M.F. Anjos, J.B. Lasserre (Eds.), Handb. Semidefinite, Conic Polynomial Optim., Springer US, 2012: pp. 755-791. [DOI:10.1007/978-1-4614-0769-0_26]
39. [39] X. Liao, G. Chen, E.N. Sanchez, Delay-dependent exponential stability analysis of delayed neural networks: an LMI approach, Neural Networks. 15 (2002) 855-866. [DOI:10.1016/S0893-6080(02)00041-2]
40. [40] L. V. Hien, V.N. Phat, Exponential stabilization for a class of hybrid systems with mixed delays in state and control, Nonlinear Anal. Hybrid Syst. 3 (2009) 259-265. [DOI:10.1016/j.nahs.2009.01.009]
41. [41] K. Derinkuyu, M.Ç. Pınar, On the S-procedure and Some Variants, Math. Methods Oper. Res. 64 (2006) 55-77. [DOI:10.1007/s00186-006-0070-8]

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله کنترل می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Control

Designed & Developed by : Yektaweb