دوره 5، شماره 1 - ( مجله کنترل، جلد 5، شماره 1، بهار 1390 )                   جلد 5 شماره 1,1390 صفحات 1-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه تهران
2- دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده:   (6305 مشاهده)
سیستم مدیریت زنجیره تامین، یک شبکه از واحدها یا رده‌های تامین کالا و تولید و انبار و توزیع و خرده‌فروش همراه با تاخیرهای زمانی بزرگ می‌باشد. هدف سسیتم کنترلی، کارکردن زنجیره تامین در نقطه کاری بهینه یعنی برآوردن تقاضا، علیرغم تنوع تقاضای مشتری است. در این پژوهش، از یک مدل سیستم مدیریت زنجیره تامین جفت شده‌ی اطلاعاتی مبتنی بر "نظریه بازی آشامیدنی " زمان پیوسته استفاده شد و به یک مدل سیستم مدیریت زنجیره تامین زمان گسسته‌ی چندطبقه- چند رده، شامل واحدهای تامین‌کننده و تولید کننده و انبار و توزیع‌کننده و خرده‌فروشی‌ بسط داده شد. در این مدل دو نوع جریان دینامیکی در طول زنجیره تامین در نظر گرفته می‌شوند: جریان کالا از سمت تامین‌کننده به سوی مصرف‌کننده نهایی، و جریان برگشتی اطلاعات برای آگاه ساختن رده‌ها از تقاضای مشتری. با توجه به کارآیی کنترل‌کننده پیش‌بین مبتنی بر مدل در کار با این گونه سیستم‌ها که هم تاخیرهای زمانی بزرگ و هم یک ساختار دینامیکی متغیر (منتج از اغتشاش تقاضای مشتری) دارند، یک کنترل‌کننده پیش‌بین مقید متمرکز بکار گرفته شده است. همچنین برای بالابردن مقاومت سیستم در مقابل تغییرات تقاضا، یک بخش توقیف حرکت به تابع هزینه اضافه شده است.
متن کامل [PDF 326 kb]   (1447 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/3/26 | پذیرش: 1393/3/26 | انتشار: 1393/3/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.